Předpověď počasí pro území ČR na 14 dní:

Čtvrtek 3.1.2019 - čtvrtek 17.1.2019 (výstup GFS ze dne 2.1.2019 ve 06 hod. SEČ)

Období 1.období: 3-4.1.2019 2.období: 4-11.1.2019 3.období 12-17.1.2019
Proudění vzduchu Chladné SZ a S proudění Chladné výškové SZ proudění/ teplé Z proudění Teplé Z a JZ proudění
Rozložení tl. útvarů nad Evropou (synoptická situace) zadní strana tl. níže nad S Evropou přední strana tl. výše nad SZ a Z Evropou přední strana tl. výše nad Z a střední Evropou
Denní/noční teploty v °C DEN (nížiny):
-2 až 2

DEN (hory-ostatní):
-6 až -2

DEN (hory-Krkonoše a Jeseníky):
-10 až -6


NOC (nížiny):  -2 až -6

NOC (hory):  -6 až -10
DEN (SV ČR): -4 až 0
DEN (ostatní území): 0 až 6


NOC (SV ČR): -2 až -11
NOC (ostatní): 5 až 0
DEN (12-15.1): 4 až 8
DEN (16-17.1): -2 až 4

NOC: 6 až 0

 
Srážky (déšť v mm, sníh v cm, pohoří s maximálními srážkovými úhrny) DÉŠŤ: 1-15 mm
SNÍH: 1-20 cm
(Šumava, Krušné hory a Beskydy)
DÉŠŤ: 5-80 mm
SNÍH: 5-85 cm
(Šumava a Beskydy)
DÉŠŤ: 3-35 mm
SNÍH: 0-40 cm
(Šumava, Krkonoše, Beskydy)
Směr a rychlost větru
(maximální nárazy v m/s)
SZ+Z+JZ (0-4-7-11 m/s, nárazy až 25 m/s) PROMĚNLIVÝ (0-4-7 m/s, nárazy až 20 m/s) JZ+Z+SZ (0-4-7-11-15 m/s, nárazy až 30 m/s)

 

Slovní charakteristika předpovídaného období:

Celé sledované období bude srážkově průměrné a teplotně mírně nadprůměrné. V prvním období nás bude ovlivňovat oblast nízkého tlaku vzduchu nad S a SV Evropou, po jejíž zadní straně k nám bude pronikat chladnější a vlhčí vzduch od severozápadu a severu. Denní teploty i v nížinách budou kolem nuly, na horách pod nulou. Noční teploty v nížinách v rozmezí -2 až -6 °C; na horách (na Šumavě, Jeseníkách a Beskydech) -6 až -10 °C. V tomto období bude převážně velká oblačnost, kdy se bude vyskytovat občasné sněžení nebo přeháňky. Nejvydatnější srážky se budou vyskytovat v horských oblastech Šumavy, Krušných hor a Beskyd, kde může napadnout až kolem 20 cm nového sněhu. Vítr bude mít směr zpočátku severozápadní, později západní až jihozápadní s rychlostí 0 až 4 m/s, později 4-7-11 m/s. Nárazy větru v horských oblastech severních pohraničních hor mohou dosahovat kolem 25 m/s, takže se zde v kombinaci s trvalejším a vydatnějším sněžením budou vytvářet sněhové jazyky a závěje.

V druhém období nás bude zpočátku ovlivňovat teplá fronta, po jejímž přechodu k nám začne pronikat v mezních vrstvách atmosféry teplejší a vlhčí vzduch od západu po přední straně tlakové výše nad severozápadní a západní Evropou. Současně, ve vyšších vrstvách atmosféry bude pronikat chladný a vlhký vzduch od severozápadu, což se projeví zejména na východní a severovýchodní Moravě, kde budou teploty podstatně nižší než v Čechách a na Vysočině. Denní teploty na SV Moravy -4 až 0 °C, na ostatním území v nížinách 1 až 5 °C. Noční teploty budou také rozdělené - na krajním SV v rozmezí -2 až -11 °C, na ostatním území 5 až 0 °C. V tomto období zpočátku se na teplé frontě se bude vyskytovat sněžení i v nejnižších polohách. Za teplou frontou se přechodně oteplí a sněžit bude 5.1 v sobotu dopoledne a zpočátku odpoledne pouze nad 1000 mnm. V pozdním odpoledni a večera se na SV a V Moravy začne znovu ochlazovat a srážky dešťové budou přecházet na sněhové od středních poloh. V následujících dnech přes nás budou přecházet jednotlivé frontální systémy, kdy se zpočátku bude vyskytovat občasné sněžení nebo přeháňky i v nejnižších polohách, nicméně po přechodu se přechodně může oteplit a sněžit bude pouze nad 800 mnm (platí pro středu 9.1). Nejvydatnější sněhové srážky se budou vyskytovat zejména na Šumavě a na SV Moravy v horských oblastech Beskyd, kde může napadnout 50-80 cm nového sněhu.  Proměnlivý vítr s rychlostí 0-4-7 m/s s nárazy až 20 m/s, proto opět hrozí tvorba sněhových jazyků a v nejvyšších polohách i závějí.

Třetí období bude charakteristické teplejším západním prouděním po přední straně rozsáhlé oblasti vysokého tlaku vzduchu nad západní a později střední Evropou. Denní teploty zpočátku v rozmezí 4 až 8 °C, ke konci období kolem 0 až 4°C, později až 2 až -2 °C. Noční teploty budou převážně nad nulou, v druhém období  slabě pod nulou. V tomto období se bude vyskytovat zpočátku oblačná až zatažená obloha s občasným deštěm i v nejvyšších horských polohách. V závěru období přes nás začnou přecházet jednotlivé frontální systémy, takže se bude vyskytovat převážně oblačná až zatažená obloha s deštěm v nížinách (sněžení zpočátku nad 1000 mnm, později nad 500 mnm a níž). Vítr bude mít směr jihozápadní, západní až severozápadní s rychlostí zpočátku 0 až 4 m/s, později 4-7-11-15 m/s s nárazy až kolem 30 m/s).

Celé sledované období bude charakteristikcké vlivem oblasti vysokého tlaku vzduchu, která se bude přesouvat ze SZ Evropy přechodně nad západní a střední Evropu, což bude mít za následek zpočátku ochlazení, později přechodné oteplení. V závěru období nás začnou ovlivňovat jednotlivé frontální vlny spojené s oblastmi nízkého tlaku vzduchu, které se budou přesunovat ze západní nad jižní a východní Evropu, čímž dojde k postupnému ochlazování. Současně nás budou v tomto západní proudění ovlivňovat jednotlivé frontální systémy, na kterých se bude vyskytovat občasný déšť do poloh pod 800 mnm, kdy se přechodně ochladí a sněžit může od 500 mnm i níže. Díky silnějšímu západnímu proudění se budou proto vyskytovat četnější srážky zejména na návětrných stranách horských oblastí na severu a severovýchodě, kde za celé období může spadnout 100-150 mm srážek, převážně ve formě sněhu. Teplejší charakter počasí navíc potvrzuje předpověď kladných hodnot severoatlantické oscilace NAO kolem +1 °C, což potvrzuje právě význam západního přenosu. V závěru období hodnoty NAO budou klesat k nulovým hodnotám. Předpověď atlantické oscilace AO ukazuje na trend ochlazování do záporných hodnot, což potvrzuje ochlazování nad severními mořskými oblastmi. To samé platí pro oblasti severní a severovýchodní Evropy, kde se vyskytuje trvalé sněhové pokrývka téměř 2 měsíce.

 

Další aktualizace 14-denní předpovědi počasí bude zveřejněna v neděli 20.1.2019.

 

Fotogalerie: Střednědobá předpověď